Jump to content
jerkbait.pl - spinning, baitcasting, flyfishing
Sign in to follow this  
remek

[Artykuł] Muchowa Słowenia

Recommended Posts

Bardzo miło nam, jako redakcji jerkbait.pl zaprezentować na łamach naszego portalu nowe czasopismo wędkarskie, które już niebawem pojawi się na rynku polskim. Niniejszy artykuł traktujemy jako swego rodzaju premierę medialną. Mamy ogromną nadzieję, że "Sztuka łowienia" znajdzie wśród Was wielu odbiorców."

Redakcja jerkbait.pl


Zapraszamy do lektury jednego z artykułów z nowego dwumiesięcznika o tematyce muchowej - "Sztuka Łowienia". W naszym piśmie pragniemy przybliżyć Wam wędkarstwo muchowe, techniki, muchy i skuteczne sposoby łowienia, ale przedwszystkim chcemy pokazywać jak wielką przygoda może być łowienie ryb na muchę. Stawiamy na dobrej jakości teksty i fotografię, ciekawe relacje z łowisk polskich i zagranicznych, ukazanie aspektu przygody związanego z wędkarstwem. Nasz magazyn znajdziecie już w połowie lutego w wielu dobrych sklepach wędkarskich, sklepach on-line ale również będzie do nabycia i zaprenumerowania na naszej stronie www.sztukalowienia.pl


Serdecznie zapraszamy!!
Redkacja "Sztuka Łowienia"





Znam taki kraj gdzie rzeki mają kolor turkusowy i wiją się w śród górskich szczytów. Znam taki kraj gdzie nad rzekami można zajadać się orzechami włoskimi. Znam taki kraj gdzie nad rzekami towarzyszą wędkarzowi kozy. Znam taki kraj gdzie w rzekach są takie ilości pstrągów, że nam Polakom ciężko to sobie wyobrazić. Wracam myślami tam często - Słowenia…







Pierwszy raz dane mi było odwiedzić Słowenię dwa lata temu we wrześniu. Celem wyprawy była rzeka Sava Bohinjka, której gospodarzem jest Ribiska Druzina Bled. Nie zapomnę chyba nigdy tego momentu, kiedy po przyjeździe pogoniliśmy nad wodę, aby przyjrzeć się rzece, na której nazajutrz mieliśmy rozpocząć naszą przygodę. Rzeka z moich marzeń. Krystalicznie czysta woda meandrująca wśród górskich szczytów. A ryby? Ryby były wszędzie. Potężne pstrągi w zasięgu wzroku, stada brzan przesuwające się powoli. Gdzie my jesteśmy?






Szybko wsiadamy podekscytowani w samochód i objeżdżamy następne odcinki rzeki. Rzeka wszędzie jest pełna ryb. W takich momentach człowiek dostaje kociego rozumu. Gdzie jutro rozpocząć łowienie? Jest to przepiękna rzeka, w której głównymi rybami są ogromne pstrągi potokowe i tęczowe. Występują liczne stada brzan, no i oczywiście w głębokich baniach pływające metrowe głowacice. (sezon na połów głowacicy rozpoczyna się 15 listopada, a kończy 14 lutego). Występują również piękne lipienie.







Spotkani wędkarze twierdzili, że dużo więcej ryb łowi się wiosną. Ciężko to sobie wyobrazić. Dozwolony jest tylko połów na sztuczną muchę na hakach bezzadziorowych. Najskuteczniejsza metoda to oczywiście streamer, a hitem wyprawy okazał się czarny woolly bugger. Miejscowi łowią na ciężkie streamery na główkach jigowych, podciągając i popuszczając je w nurcie. Popularne są również imitacje dużych i ciężkich widelnic.






Mam w planach odwiedzić jeszcze Savę Bohinjkę. Teraz już będę wiedział jak się do Niej zabrać. Wszelkie niezbędne informacje na temat cen licencji, regulaminu itp. można uzyskać na stronie towarzystwa: www.ribiska-druzina-bled.si. Tak rozpoczęła się moja mam nadzieję, nierozerwalna przygoda ze Słowenią. Na wiosnę następnego roku jako cel naszego wypadu wybraliśmy rzeki, których opiekunem jest Ribiska Druzina Tolmin www.ribiska-druzina-tolmin.si. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.





Idrijca – szmaragdowa rzeka z przewagą pstrąga tęczowego, która gwarantuje spotkanie z ogromnymi rybami tego gatunku. Miłą niespodziankę może sprawić również spotkanie z pstrągiem marmurkowym, który jest dumą Słowenii. W rzece tej pływają także lipienie i wszędobylskie brzany. Wiele pięknych chwil przeżytych na tej rzece ale zostały również nie wyrównane porachunki. Było parę ryb na kiju, które siadły w głębokich baniach i nie dały się nawet ruszyć. Żyłka na przyponie 0,28 pękała jak nitka. Tę rzekę trzeba na pewno odwiedzić podczas wizyty w Słowenii.


Tolminka – kolejna przepiękna rzeka, w której bytują ogromne lipienie, pstrągi tęczowe oraz pstrągi marmurkowe. Rzeka dość trudna technicznie, ale warta tego, aby do niej porządnie przysiąść. Z tą rzeką wiąże się niesamowita historia. Gdy opadająca woda odkryła na progach wodnych wstrząsające ilości pstrągów tęczowych ryby w przedziale 50-70 cm podnosiły się tylko do suchej muchy wiązanej na haczykach od nr.18 w górę. W dwa dni paru chłopa przerzuciło na tych progach niewyobrażalne ilości pstrągów.





Kameralne rzeczki dla ludzi kochających ciszę i spokój: Trebuscica, Baca, Koritnica, Kneza, Nadiza, Bela, Ucja. Miałem okazję poznać tylko Trebuscicę oraz Belę. Nie sposób być wszędzie. W końcu rzeka Soca, która przyciąga mnie jak magnes. Duża rzeka, jeszcze większych możliwości. Wody rzeki kryją rekordowe pstrągi marmurkowe, lipienie, pstrągi tęczowe , pstrągi potokowe. Jednak warunkiem, aby z sukcesem połowić na Soczy jest niski stan wody oraz jej przejrzystość. Trzeba wybrać porę roku, w której występują najmniejsze ilości opadów. W lipcu 2009 roku, pewien Włoch ustanowił na Soczy oficjalny rekord świata. Łowiąc pstrąga marmurkowego o długości 120 cm i wadze 22,5kg. Jest to rzeka, którą odwiedzę jeszcze nie raz.





Słowenia to kraj, który daje wędkarzom muchowym gwarancję spełnienia marzeń. Dlatego odwiedza ją tak wielu Włochów, Niemców, Francuzów, Austriaków i coraz więcej Polaków. Gdzie leży sukces, że Słowenię odwiedza tak wielu wędkarzy? Odpowiedź jest prosta. Odpowiednia gospodarka swoimi zasobami. W Słowenii znajdują się 33 towarzystwa, które zajmują się podporządkowanymi im wodami.
Opłaty za wędkowanie wnosi się do konkretnego towarzystwa, które jest gospodarzem wody na której mamy zamiar wędkować. Towarzystwa posiadają własne ośrodki zarybieniowe i za pieniądze z licencji potrafią zadbać o to, aby rzeki dostarczały wszystkim chętnym niesamowitych emocji.



<script type="text/javascript">
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>


Więcej informacji o towarzystwach i wodach znajdziemy w Internecie: www.ribiska-zveza.si Słowenia - wracam myślami tam często… Uczmy się od innych…



Źródło: Magazyn muchowy - "Sztuka łowienia"
Tekst: Daniel Kuszel
Foto: Daniel Kuszel i Daniel Tanona


Jeśli chcesz skomentować ten artykuł zapraszam na forum





[url=http://jerkbait.pl/page/index.html/_/relacje/muchowa-slowenia-r233]Kliknij tutaj by zobaczyć artykuł artykuł[/url]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...