Jump to content
jerkbait.pl - spinning, baitcasting, flyfishing
Sign in to follow this  
remek

[Artykuł] St.croix - Triumph Casting - Pierwsze Spojrzenie

Recommended Posts

 

Niniejszy artykuł nazwaliśmy pierwszym spojrzeniem, jako że jego zamiarem nie jest ocena wędek nowej serii St.Croix. O nią moglibyśmy się pokusić, gdybyśmy pojechali z tymi wędkami nad wodę, w różnych warunkach i różnymi przynętami / technikami złowili kilka ryb - chociaż i tak byłaby to siłą rzeczy subiektywna ocena autorów.

 


 

Nowe wędki otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Wojtka "Żbika" Żbikowskiego z  łódzkiej firmy "Żbik" Sp. z o.o.  będącej dystrybutorem produktów firm takich jak St.Croix czy Lamiglas. Ponieważ dotarły do nas zaledwie przedwczoraj, a dziś po raz pierwszy prezentowane są publicznie na targach wędkarskich we Wrocławiu, również na stronie www.jerkbait.pl postanowiliśmy przygotować tym kijom swego rodzaju premierę medialną.

 


 

Spójrzcie razem z nami po raz pierwszy na nowe wędki z serii Triumph Casting.

Seria wędek nie jest długa. Obejmuje pięć modeli w popularnych długościach od 6 do 7 stóp i klasach medium / medium heavy. My otrzymaliśmy dwa modele: TRC60MF i TRC66MF.

 

MODEL

LGTH

PWR

ACTN

PCS

LINE WT

LURE WT

ROD WT
(oz)

HNDL

TRC60MF

6'

M

Fast

1

10-17

1/4-3/4

3.8

5

TRC66MF

6' 6"

M

Fast

1

10 - 17

1/4 - 3/4

4.2

6

TRC66MHF

6' 6"

MH

Fast

1

10 - 20

3/8 - 1

4.4

6

TRC70MF

7'

M

Fast

1

10 - 17

1/4 - 3/4

4.5

6

 TRC70MHF

7'

MH

Fast

1

10 - 20

3/8 - 1

4.7

6

 


 


 

Oba kije są identycznie opisane jeżeli chodzi o moc (medium), akcję (fast), sugerowaną wytrzymałość linki (10-17 funtów) oraz ciężar wyrzutowy (7-21 gram). Czy zatem różnią się tylko długością (183cm i 198cm)? Naszym zdaniem nie. Gołym okiem można zauważyć kompletnie inną zbieżność (taper) blanków: TRC60MF ma znacznie "chudszy" blank od swojej dłuższej siostry, wyraźnie mniejsza jest średnica blanku zarówno w części szczytowej jak i przy dolniku. Podczas uginania wędka sprawia wrażenie bardziej miękkiej i bardziej finezyjnej niż TRC66MF.

 


 

Według informacji producenta kije z serii Triumph Casting zabudowane są z materiału SCII. Na stronie firmy St.Croix nie znajdziemy jednak modeli Triumph Casting przy opisie blanków wykonanych z SCII (w dziale Rod Building/Blanks). Dlaczego? Nasze "nieoficjalne źródła informacji" twierdzą, iż wędki z serii Triumph Casting wykonywane są z materiału SCII ale nie na blankach wykorzystywanych dotychczas przez serię Premier, świadczyć ma o tym inne ułożenie warstw maty.

 


 

Obie wędki uzbrojone są w 7 przelotek plus przelotka szczytowa, typu hard alu-oxy. Na pierwszy rzut oka wydało nam się, iż jest to uzbrojenie odmienne od tego, które pamiętamy z Premierów (nie, jeżeli chodzi o liczbę ale o rodzaj przelotek), ale ten aspekt będziemy musieli jeszcze zweryfikować. Najważniejsze jest to, iż pomimo niezbyt dużej liczby przelotek wędka jest poprawnie uzbrojona. Co prawda przy silniejszym wygięciu występuje problem tzw. line scrub czyli kładzenia się linki na blanku (zresztą problem spotykany w większości wędek castingowych) ale nie ma on charakteru rażącego. Korzystne natomiast jest to, iż przelotki, zwłaszcza te bliższe części szczytowej, nie są osadzone zbyt wysoko w stosunku do blanku.

 


 


 

Przelotki wydają się być zamocowane solidnie, nie spotkaliśmy przypadku przelotki krzywo osadzonej. Naszą uwagę zwróciła natomiast duża ilość lakieru przykrywająca stopki przelotek, co jest uznawane jako cecha niepożądana o tyle, iż dodatkowo powiększa wagę uzbrojenia.

 


 

Oba kije naszym zdaniem dedykowane są do multiplikatorów niskoprofilowych. Dla zastosowanego multiplikatora (shimano scorpion 1001)  przebieg linki pomiędzy przelotkami jest prawidłowy, linka gładko i bez załamań przechodzi pomiędzy przelotkami. Odległość pierwszej przelotki od wodzika multiplikatora wyniosła w naszym przypadku 49 cm dla modelu TRC60MF i 53,5cm dla modelu TRC66MF.

 


 

Ponieważ zastosowane przelotki należą do relatywnie ciężkich, mniejsza ich liczba powoduje, iż kije udało się w miarę poprawnie  wyważyć statycznie. Punkt równowagi statycznej dla modelu TRC66MF znajduje się w odległości ok. 8 cm od górnej krawędzi uchwytu górnego (foregrip) natomiast dla modelu TRC60MF w odległości ok. 6 cm.

 

Uchwyt górny w obu modelach ma długość identyczną, tj. 5cm natomiast dolnik, zakończony gumowanym korkiem, ma długość 17,5cm w przypadku krótszej z wędek i 23 cm w przypadku dłuższej z wędek. Jakość korka jak widać na zdjęciach pozostawia trochę do życzenia.

 


 

Wędki uzbrojone są w uchwyt ECS firmy Fuji. Zaczep na przynęty umieszczony jest po prawej stronie wędziska co dla wędkarzy przyzwyczajonych do multiplikatorów leworęcznych może być drobnym dyskomfortem.

 


 


 


 

Naszym zdaniem wędki zostały ładnie oznaczone graficznie, żółte elipsa ze stylizowanym napisem jest troszeczkę retro, w stylu lat pięćdziesiątych.

 


 


 

Na koniec warto przyjrzeć się wykończeniu dolnika, które "ukrywa" miejsce wykonania wędki.

 


 

Prawdę mówiąc, poczuliśmy się miło zaskoczeni, iż firma St.Croix przyznaje się, że wędki z serii Triumph Casting produkowane są w Chinach. Dobrze to świadczy o firmie, iż nie ukrywa takich faktów przed swoimi klientami. Coraz więcej znanych firm przenosi swoją produkcję do państw o taniej sile roboczej. A co na to wędkarze? Przede wszystkim mogą płacić mniej, w Polsce opisane wędki można nabyć odpowiednio za 219,99 zł i 240zł co jest ceną naprawdę bardzo atrakcyjną. Poza tym zwróćmy uwagę na gwarancję - 5 lat.

 


 

http://sklep.fishing.pl/wedkarstwo/wedziska/wedziska_castingowe/st_croix_triumph_casting

Zważywszy na fakt, iż sugerowana cena detaliczna za wędki serii Triumph Casting w USA wynosi 60 USD, można powiedzieć iż prywatny import w tym zakresie przestał się opłacać.

 


 

Biorąc pod uwagę powyższe fakty wydaje nam się, że w nadchodzącym sezonie nie powinno zabraknąć relacji z testów polowych wędek serii Triumph Casting.

 

@friko, 2006

 

 Jeśli chcesz skomentować ten artykuł zapraszam na forum.



[url=http://jerkbait.pl/page/index.html/_/sprzet/stcroix-triumph-casting-pierwsze-spojrzenie-r54]Kliknij tutaj by zobaczyć artykuł artykuł[/url]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...